Znamienka sú malé pigmentové útvary na pokožke, ktoré niektorí z nás považujú iba za neškodnú estetickú ozdobu. Iní majú pred nimi naopak rešpekt a nielen z dôvodu ich väčších rozmerov, ale aj vlastností, zvažujú ich odstránenie. Aký spôsob odstránenia je však najlepší?
V súčasnosti existujú viaceré bezpečné, rýchle a bezbolestné spôsoby, ako sa zbaviť znamienok, a pritom sa nemusíte báť žiadnej neznesiteľnej bolesti alebo komplikácií.
Prečo znamienko odstrániť?
Nie každé znamienko je dôvodom na poplach. Väčšina z nich je neškodná, no v niektorých prípadoch sa odporúča ich odstránenie, najmä ak sa menia, presnejšie svoju farbu, tvar, veľkosť, alebo začnú krvácať. Na odhalenie potenciálnych rizikových útvarov sa odporúča ich pravidelné sledovanie. Ak si počas tohto procesu všimnete niečo neobvyklé, odborné odstránenie znamienok môže byť preventívnym krokom, ktorý vám poskytne pokoj na duši.
Ktorý spôsob je ale najlepší?
Laserové odstránenie – žiadne skalpely, žiadna bolesť!
Jednou z najmodernejších metód je odstránenie pomocou lasera. Táto technológia umožňuje presné zameranie a odparenie znamienka bez toho, aby zasiahla okolité tkanivo. Výhodou je nielen rýchlosť, ale aj minimálna bolestivosť. Väčšina pacientov opisuje počas zákroku pocit ako jemné štípanie, podobné prasknutiu gumky. Oproti klasickému chirurgickému riešeniu je laserová metóda menej invazívna a hojenie prebieha oveľa rýchlejšie, často aj bez jaziev, ktoré by ste inak museli skrývať pod štýlovými dlhými spoločenskými šatami.
Kryoterapia – zmrazenie na počkanie
Ďalšou zaujímavou metódou je kryoterapia, teda zmrazenie znamienka tekutým dusíkom. Znie to ako sci-fi, ale metóda sa používa v dermatológii už desaťročia a je pri povrchových znamienkach mimoriadne účinná.
Dusík doslova zmrazí znamienko, ktoré sa postupne odlúpi. Proces je rýchly, bezpečný a efektívny, pričom sa veľmi často používa aj pri liečbe bradavíc. Zmrazenie je síce sprevádzané krátkodobým pocitom chladu a štípania, no pre väčšinu pacientov je tento pocit zvládnuteľný.
Chirurgické odstránenie – tradičné, no účinné
Ak máte väčšie alebo hlbšie znamienko, dermatológ môže odporučiť jeho chirurgické odstránenie. Tento postup síce zahŕňa použitie skalpela, no nemusíte sa báť bolesti. Pred zákrokom vám lekár aplikuje lokálnu anestéziu, ktorá miesto znecitliví.
Toto riešenie je vhodné a viac efektívne pri väčších znamienkach, najmä ak je potrebné vykonať histologickú analýzu tkaniva na zistenie prípadných rakovinových zmien. Rovnako aj pre znamienka, ktoré sa nachádzajú v rizikových oblastiach, prípadne majú nepravidelný tvar.
Inak, všimli ste si niekedy, že znamienka sa na dlaniach a chodidlách objavujú len veľmi zriedka? Je to spôsobené tým, že pokožka na týchto miestach má iný druh buniek a nie je tak vystavená slnečnému žiareniu, čo je jeden z hlavných faktorov vzniku tých pigmentových. UV žiarenie je hlavným stimulátorom tvorby melanocytov, buniek zodpovedných za tvorbu pigmentu.
Nech už ide o akýkoľvek typ znamienka, každé jedno by ste mali pozorne sledovať, najmä ak sa mení. Prípadné odstránenie treba konzultovať s lekárom, ktorý najlepšie vie, ktorý spôsob je pre vás a vašu citlivú pokožku najlepší.
Zdroj obrázka: Angelov/adobestock.com (FUT)