Categories: Spoločnosť

Obete online podvodníkov a agresorov sú ako sklo. Krehké a rozbitné

Ženy na internete sprevádza viacero skúseností, ktoré muži nemajú. Mnohé z nás majú spomienky na prihlasovanie na pokec, ale aj v modernej ére Facebooku. Prichádzajú  nevyžiadané ponuky, žiadosti o priateľstvá, aj nevyžiadané fotografie. Nezabezpečený profil, ktorý je možné kontaktovať z vonka bez obmedzení a ťažkostí, môže dostávať takýchto ponúk viac. Priznajme si dôležitý fakt. Ponuky rastú, alebo sa vôbec neobjavujú aj v závislosti od fotografie ženy samotnej. Atraktívne ženy to majú ťažšie. Ale čo dievčatá, deti? Len v tejto chvíli môže byť niekoľko tisíc detí v horlivej komunikácií s niekým neznámym. Vydáva sa za rovnako staré dieťa. Nadhadzuje témy, vytvára priateľstvá a postupne prechádza do odvážnejších vôd. Zábava aj deviácie predátorov sú stále veľkou neznámou.

nešťastná smutná žena za počítačom

Nová kniha o internetových hrozbách a rozbitné obete

Kampaň portálu hoax.sk k najnovšej knihe skutočných príbehov zo slovenského internetu s názvom Temná stránka slovenského internetu narába práve s rozbitnosťou človeka. Upozorňuje tým na to, ako veľmi je človek na internete krehký. Napriek tenkému, alebo hrubému sklu pri odolnom človeku je vždy hranica toho, kedy sklo praskne. Ako vieme, zlepiť dohromady rozbitý pohár môže byť mimoriadne ťažké a stopy môžu byť viditeľné už navždy. Nie môžu. Stopy po prasklinách a lepení sú vidieť už navždy. Agresori a podvodníci si nepotrebujú uvedomovať následky. Využívajú totiž anonymitu, alebo priestor medzi dvoma linkami. Nemusia vidieť do očí svojej obeti, nepotrebujú vzťah, ale potrebujú uspokojiť svoje chúťky po nahých fotkách. Alebo im ide o finančný prospech.

Kniha Temná stránka slovenského internetu, ktorej autorom je Tomáš Šalmon, šéfredaktor portálu hoax.sk, nie je len o prípadoch zneužívania dievčat. O tom, ako môže taký prípad vypadať, čím sa prejaví, ak vôbec, alebo čo môže pre dotknutých ľudí znamenať. Kniha tým patrí pod žáner triler. Ponúkne pohľady do situácií, v ktorých sa ľudia zahrávajú s inými. Kyberšikana dostáva na chvíľu meno, scenár, podobu aj miesto. Tento svet je nám pritom celkom neznámy. Nemáme poňatia, ako niektoré útoky prebiehajú, čo prežívajú dotknuté osoby. Tie rozbitné a krehké osoby, ktoré sú na konci plánovania, aj celkom spontánneho neadresného cielenia nejakého agresora ukrytého za anonymitu internetu.

Rozbitné obete podvodníkov

Kniha napriek témam je obsahom prístupná

Kniha nemá byť pritom morbídna a neprístupná mladým čitateľom. Príbehy inšpirované skutočnými prípadmi na Slovensku nakoniec nezachádzajú do tragických záverov a zásadných detailov, ktoré by samé mohli uškodiť psychike čitateľa. Upozornenie na rozbitnosť človeka a krehkosť ľudí na sieti je dobrý nápad. Rovnako ako upozornenie na trvalé následky. V súčasnosti totiž ešte stále môžeme vidieť, že problematika internetových hrozieb stále plne nedochádza všetkým úradom a legislatíve. Obete podvodníkov na internete nie sú považované vždy za rovnako skutočné ako obete napadnuté a zneužité na ulici. Rozbitné sú ale všetky obete.

Niekde sa to objaví na malom kúsku, na drobnom pukanci. Inde sa obeť môže zosypať. Páchateľ sa niečím takým neznepokojuje. Z osobnej skúsenosti pritom vieme, že často krát ani samotné obete nie sú znepokojené tým čo prežili, ak nedopadli vážne. Nahé nevyžiadané fotografie berú s ľahkosťou. Prevádzkovateľa chatu, alebo komunikačnej služby neupozornia na to, že niekto zneužíva ich užívateľské rozhranie a službu ako takú. Nepochybujeme, že časť týchto príbehov by možno nevznikla, ak by sme boli všímavejší k okoliu. Na knihu sa určite tešíme.

Kniha Temná stránka slovenského internetu je u nás vítaná. Jej témy sú zaujímavé a mali by byť na očiach.

Kniha je v predpredaji na MARTINUS.SK, alebo na BUX.SK