Už ste mali možnosť vidieť rozsiahlu záplavu rôznych narodeninových smutných fotografií? Prevažne dôchodcovia vo vysokom veku na snímke a sprievodný text uvádza, že údajne nemajú nikoho, kto by im zagratuloval? Dokážete si predstaviť lepší spôsob, ako vyprovokovať komentár a tým „vyburcovať“ algoritmus virality a získať lepší dosah bez platenej kampane? My nie!
Celý Facebook a jeho virálny priestor je zaplavený v Čechách aj na Slovensku rozsiahlou sieťou podvodných stránok. Pod rôznymi názvami pritom vo veľkom medzi sebou zdieľajú a opakovane používajú rôzne narodeninové fotografie. Pracujú s emóciami a nútia ľudí, aby prejavili súcit. Portál Hoax.sk upozorňuje vo svojej tlačovej správe na fakt, že ide o zahraničné stránky z rusky hovoriacich krajín alebo Arménska, ktoré prevádzkujú podivné stránky s ruským obsahom a falošnými článkami. Obsah však prerieďujú podivnými fotografiami vytvorenými s umelou inteligenciou.
Nereálni ľudia na vygenerovaných fotografiách
Ide o fotografie, ktoré nezachycujú reálnych ľudí a situácie, ale ide o dielo algoritmov pracujúcich s rôznymi modelmi a vytvárajúcimi výsledný obraz podľa zadania. Vo výsledku tak vzniká a opakovane sa v tejto podvodnej sieti stránok používa séria fotografi uplakaných nešťastných a zúfalých ľudí. Popis hovorí, že oslavujú svoje narodeniny a nikto im negratuluje, alebo nikoho nemajú a nemajú s kým narodeniny osláviť.
Ďalšie veľké množstvo falošných fotografií uvádza, že ide o deti, ktoré nemajú rodičov a niekto sa zľutoval, ak im urobil jednoduchú narodeninovú tortu. Podvodníkom v pozadí tohto podivného podvodu totiž vyšli čísla a úspech týchto fotografií najlepšie. podľa portálu HOAX.sk je najväčší problém v tomto obsahu v tom, že láka ľudí na podivné príspevky. Zvyšuje viralitu stránok, dosah k ľuďom a následne aj dosah príspevkov, ktoré nie sú priamo takouto fotografiou. Vo výsledku sa tak oveľa viac ľudí dostane na ich falošný magazín s fingovaným obsahom, ktorý je vo výraznej miere zaplnený nebezpečnou reklamou. Tam neprebieha žiadna regulácia, alebo obmedzenie. To znamená, že na návštevníka je vybalená reklama na falošné a nebezpečné výrobky, falošné lieky a množstvo ďalšieho obsahu, ktorý by bol neprípustný, regulovaný alebo celkom zakázaný.
Ľudia sa chytili – lajkujú a gratulujú
Bez toho, aby si mnohí návštevníci uvedomili logiku príspevkov a svojho konania, mnohé gratulácie neustále pribúdajú. Zľutujú sa a emócie prejavia predovšetkým starší ľudia a ženy. Na takéto fotografie klikajú, lajkujú a zdieľajú. V komentároch vidíme gratulácie a slová útechy. Dokonca aj vtedy, ak rovnaká stránka túto fotografiu vydáva o niekoľko týždňov znova a znova a znova. Snímky pritom nedávajú logiku. Aký je ich zdroj, pôvod, meno oslávenca, oblasť odkiaľ pochádza? Nič z toho sa návštevník nedozvie a ani ho nezaujíma. Podľa reakcií jednotlivých komentujúcich z Čiech a Slovenska, neprebieha žiadne počudovanie sa nad obsahom. Overovanie pôvodu, alebo akejsi logiky stránok.
Komentujúci ľudia sa nijakým spôsobom nepozastavujú nad frekvenciou podivného smutného a nešťastného obsahu. Následne neprekvapuje miera žiaľu a zúfalstva na takomto nereálnom zábere. Fotografie totiž nezachycujú skutočné tváre, pohľady, ruky, prsty a ani pozadie daných ľudí. Tvorcovia obsahu a všetok obsah aj na falošnom magazíne pritom zachycuje ruské reálie, ruské mená, ruský vidiek a mnoho iných indícií, ktoré návštevníka v skutočnosti opakovane zavedú na odľahlé ruské mestá, udalosti v nich a vzťahy, ktoré sa týkajú ľudí ďaleko od našich končín.
Portál hoax.sk na Facebooku upozorňuje na množstvo takýchto stránok, ktoré si vzájomne kopírujú obsah medzi sebou a tak rovnakému človeku gratulujú klikania-chtiví návštevníci na sociálnej sieti k narodeninovej fotografie v marci a na inej stránke na rovnakú fotografiu aj v apríli. Šokujúce je v tomto smere pozorovať, koľko takých stránok existuje a zoznam nie je konečný (facebook portálu hoax.sk)
zdroj: hoax.sk, tlacove.hoax.sk