Categories: Spoločnosť

Ako komunikovať s členmi rodiny, ktorí veria v dezinformácie a hejty?

Ak sa vás niečo také netýka, žijete na správne vlne so svojim okolím. Dezinformácie však v niektorých rodinách stoja za tým, že mladí zrušili svadbu, alebo si budúcnosť vyriešili mimo okruh známych. Naštrbené sú vzťahy v mnohých rodinách. Už koronavírus rozhádal mnoho tých, kde je priepastný rozdiel vo vzdelanosti a schopnosti spracovávať informácie. 
Ako rozprávať, hovoriť, názory, vysvetlenie
V súčasnosti však máme možnosť vidieť unikátnu mieru schvaľovania extrémizmu, nenávisti a klamstiev z radov vrcholových politikov. Zločinci a extrémisti sa môžu fotiť s politickými predstaviteľmi a vzdelaným civilizovaným a slušným ľuďom v krajine, ako aj za hranicami tým dávajú signál. Signál, ako sa pohŕda rozhodnutiami súdu, slušnosťou. odrazu vidíme dvojaký meter postavenia sa k zákonom. Máme množstvo ľudí, ktorí sa vyžívajú v zlostnom komentovaní, nenávisti, urážaní a šírení propagandy. Nepotvrdené informácie sú považované za pravdivé. Nenávistné naratívy sú v poriadku. Rusko podľa niektorých členov v rodine nie je agresor, ale bránilo sa. Mnohé z toho, čo využíva agresor ako zámienku, sa podarí vyvrátiť. Dezinformačná scéna však opakuje to svoje. Spoločenský život je mimoriadne náročný, pretože pokojný a slušný názor je prekričaný zlostným nenávistným.

Dezinformácie šíria rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Dezinformácie šíria rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, a to najmä prostredníctvom sociálnych sietí a alternatívnych mediálnych platforiem. Mnohí ľudia, vrátane našich rodinných príslušníkov, sa stávajú ich obeťami a postupne prijímajú skreslený pohľad na realitu. Oni však veria, že skutočná pravda je práve v tejto alternatívnej scéne a alternatívnom zdroji, pretože je jednoduchšia, pochopiteľnejšia a dáva jasnejšiu (alebo prijateľnejšiu) predstavu, ako pravdivé vysvetlenie. Po celkom Slovensku sa vedú vnútrorodinné vojny. Syn sa dá zaočkovať a obratom je vydedený. Aj keby len v slovných vyjadreniach, ide o ranu. niektorí rodičia nekupujú ocot na zaváranie, ale na vylievanie na parapetné dosky ako zbraň voči chemtrails. Počúvajú infovojnu plnú nenávisti a bludov, pretože len tým jednoduchým informáciám rozumejú viac ako informáciám skutočným a slušným. Hovorí vám to niečo?
Ako teda s nimi komunikovať bez toho, aby sme narazili na múr odmietania alebo nepriateľstva?

Ako hovoriť s tými, ktorí veria v dezinformácie

1. Zachovajte pokoj a empatiu

Je prirodzené cítiť frustráciu, keď blízka osoba verí konšpiračným teóriám alebo dezinformáciám. No útočný postoj alebo zosmiešňovanie len prehĺbia priepasť medzi vami. Skúste namiesto toho zachovať pokojný tón, prejaviť pochopenie a naznačiť, že váš cieľ nie je ich ponížiť, ale pomôcť im lepšie pochopiť realitu.

2. Pýtajte sa namiesto priameho vyvracania

Priame vyvracanie falošných tvrdení môže niekedy viesť k opačnému efektu – človek sa ešte viac uzavrie do svojich presvedčení. Namiesto toho skúste klásť otázky, ktoré podnecujú kritické myslenie:

  • „Prečo si myslíš, že by práve táto stránka mala pravdu?“
  • „Kto profituje z toho, že ľudia tejto informácii veria?“
  • „Máš k tomu aj iný zdroj než sociálne siete alebo YouTube?“

Tvárte sa, že vás to zaujíma. Skúste mať také otázky, ktoré nakoniec vedú ku koreňom veci. Až tak, že by mohli priniesť myšlienku, či je to naozaj pravda, čomu ten človek uveril. Ak nejde o agresívneho jedinca, ktorý rád vyvreskuje a dáva v situáciách, keď si nevie rady, nohy na plecia (alebo päsť do zubov), máte šancu. Takýto prístup môže dotyčného priviesť k samostatnému uvažovaniu o dôveryhodnosti svojich zdrojov.

3. Používajte dôveryhodné zdroje a fakty

Dezinformácie spoliehajú na to, že ich obecenstvo prijme. Ak sa nájde niekto, čo ich vyvráti, dezinformácie musia byť opakované a hlučnejšie, aby prekričali pravdu. Opakovaná lož sa totiž stáva pravdou. Ak sa rozhodnete niečo vysvetliť, podporte svoje tvrdenia spoľahlivými zdrojmi. Odporúčajte oficiálne stránky, vedecké štúdie alebo odborné analýzy. Dajte si pozor na to, aby ste nezahltili človeka veľkým množstvom informácií naraz – lepšie je podať fakty postupne a v kontexte.

4. Neočakávajte okamžitú zmenu názoru

Zmena presvedčenia je dlhodobý proces. Ak váš rodinný príslušník verí dezinformáciám už dlhšie, pravdepodobne sa svojich názorov nevzdá po jednej debate. Rešpektujte jeho tempo a buďte trpezliví.

5. Ukazujte príklady z reálneho života

Niekedy ľudia lepšie pochopia realitu, keď sa ich osobne dotkne. Ak veria napríklad v medicínske dezinformácie, môžete spomenúť prípady, keď dôvera v hoaxy mala vážne následky. Osobné príbehy môžu byť silnejšie než akékoľvek štatistiky.

6. Vyhnite sa moralizovaniu a nálepkovaniu

Ak niekoho označíte za „hlúpeho“ alebo „zmanipulovaného“, pravdepodobne dosiahnete len to, že sa uzavrie do seba a nebude ochotný diskutovať. Namiesto toho zdôraznite, že každý sa môže stať obeťou dezinformácií a že rozpoznávanie pravdy je niečo, čo sa musíme všetci učiť.

7. Buďte trpezliví a dávajte pozitívne alternatívy

Namiesto toho, aby ste len odmietali nesprávne informácie, skúste ponúknuť alternatívne zdroje, ktoré nie sú nudné alebo suché. Existuje mnoho podcastov, dokumentov či článkov, ktoré zaujímavým spôsobom objasňujú problematiku dezinformácií.

Pozitívnou alternatívou je aj jeden zaujímavý spôsob, ako „podraziť svojich blízkych“. Ak máte možnosť, vypnite im sledovanie šialencov, ktorí neváhajú súdruhmi oslovovať ľudí z pódií,  častovať vulgarizmami aj ľudí, ktorí si vulgarizmy nezaslúžia. Vypnite im sledovanie nenávistného dezinformačného šialenstva a pripojte im skutočné médiá. Dajte follow médiám, ktoré problémy rozoberajú a uvádzajú skutočné vyjadrenia. Nie pokrútené fakty, alebo vymyslené (ne)fakty. O niečom takom píše aj jeden z príbehov v knihe Temná stránka slovenského internetu. V niektorých rozvrátených rodinách, kde veria na 5G vysielače, čipy vo vakcínach, plochú zem, alebo sprisahanie mocností, Soroša, či Markízy je toto žiaľ často kľúčová možnosť, ako ich nestratiť celkom a nenechať utopiť v ďalších bludov, ktoré oberú o energiu a nervy nie len vás, ale aj ich.

8. Rešpektujte svoje vlastné hranice

Nie vždy je možné niekoho presvedčiť. Ak rozhovory vedú len k neustálym hádkam a stresu, chráňte si svoje mentálne zdravie a nastavte hranice. Niektoré témy je lepšie neotvárať, ak viete, že vedú k zbytočnému napätiu.

Komunikácia s členmi rodiny, ktorí veria dezinformáciám, je náročná, ale nie nemožná. Dôležité je pristupovať k nej s empatiou, trpezlivosťou a rozvahou. Nejde o to „vyhrať hádku“, ale vytvoriť priestor na premýšľanie a postupnú zmenu perspektívy. Aj keď sa vám nepodarí zmeniť názor hneď, zasadenie semienka pochybnosti o dezinformáciách môže v budúcnosti priniesť svoje ovocie.

INZERCIA: