Categories: Cestovanie

Košický kraj otvára unikátnu atrakciu: chodník filmových miest

Filmový turizmus je na Slovensku stále ešte neobjaveným turizmom. Iná situácia je však na východnom Slovensku v Košickom kraji. Tam počas júna 2024 spustili novú atrakciu. Ide o filmový chodník prechádzajúci celým krajom, s ktorým môžu návštevníci objaviť aj ďalšie príbuzné filmové miesta. Miesta spojené s konkrétnym filmom, alebo ďalšie filmy spojené s tým jedným konkrétnym miestom, kde práve návštevník stojí. Priamo v teréne na niektorých turisticky zaujímavých miestach totiž pribudli nové ceduľky. Nesú podobu filmovej klapky a informáciu o tom, aký film sa na danom mieste nakrúcal. Nie je to však len informácia priamo v teréne, ale aj zostavená navigácia, prepojenie týchto miest a elektronická podoba sprievodcu v rámci aplikácie Smart Guide. V nej sa pod Košickým krajom dnes objavuje niekoľko filmových okruhov. Napríklad okruh regiónom Abov, Spiš, Gemer, Zemplínska šírava, či ďalších miest, ktoré si zaslúžia našu pozornosť.

Filmový chodník a Košický kraj

Filmový chodník bol oficiálne otvorený na Medzinárodnom filmovom festivale ART FILM v Košiciach 2024. Jeho textovým autorom je Tomáš Galierik, špecialista na filmový turizmus a autor známych kníh Filmové miesta 1 a 2. KOCR Košice Región Turizmus sa postaralo o umiestnenie niekoľkých tabuliek priamo na daných miestach a o zaujímavú podobu aplikácie. Tá umožňuje spustiť hlasové predstavenie miest a filmov. Rovnaké znenie si môže používateľ aplikácie aj priamo prečítať. Miesta sa dajú pozrieť aj priamo na mape a pomocou náhľadu polohy sa dá nazrieť aj na ďalšie miesta, ku ktorým vás aplikácia bude navigovať.

košický kraj a chodník po stopách filmu

Nová atrakcia kraja, Filmový chodník, je na Slovensku najväčším svojho druhu a nepochybne aj jeden z najväčších v Európe. Týka sa naozaj veľkej rozlohy a pripomína nám, aké významné slovenské aj zahraničné filmy sa už na východnom Slovensku objavili. Najvýraznejšie v Slovenskom raji, v Košiciach, ako aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni, či v Domici. Košice majú už od predminulého roka aj svoju vlastnú filmovú kanceláriu, ktorá je prvou regionálnou kanceláriou svojho druhu u nás. Jej cieľom je propagácia regiónu pre účely filmového využitia a má byť prostredníkom medzi konkrétnymi miestami a filmovou výrobou. Aplikácia nepochybne prispeje k filmovej atraktivite regiónu. Dáva jasný signál o tom, že región má pozitívny vzťah k filmu a aj filmári si tak môžu byť istejší, ak sa rozhodujú pre Košický kraj.

Čím viac dobrých filmov na Slovensku vznikne, tým väčšie investície prichádzajú do regiónu a zároveň sa na filmovej mape objavia nové a nové filmy. Nepochybne aj v aplikácii a na informačných tabuliach budú pribúdať ďalšie.

foto: zn.sk