Katarína Nádaská je etnologička, ktorá je známa aj z televíznej obrazovky. Prináša mnoho poznatkov a zachovaných informácií o tom, ako sme kedysi žili, ako žili naši predkovia. Ale hlavne prináša to podstatné, znalosti o tom, prečo sa mnohé veci robili tak a nie inak. Preto vznikali tradície, aký bol ich cieľ, význam, udržiavanie, sezónnosť. Akákoľvek kniha od Kataríny Nádaskej je vždy plná dôležitých informácií a cenných pripomienok našej minulosti. Keď sa ale teraz spája s fotografom Martinom Habánkom, jej informácie budú mať aj obraz. Farebný a aktuálny, a to už stojí za reč ešte viac. Aj pre tých, ktorí odmietajú študovať texty, ale chcú vidieť obrázky a texty. Najnovšia kniha Slovenské rodinné tradície na fotografiách má názov jasný. Vystihuje však presne to, čím je.
V bežnej slovenskej knižnici by tieto knihy nemali chýbať najmä pre náš patriotizmus. Hovoríme o hrdosti na pôvod, o kráse Slovenska, no v skutočnosti mnohí nepoznáme význam ani tých tradícií a drobnej mágie, ktorú vykonávame doma každý deň. Knihy Kataríny Nádaskej dávajú jasno v tom, prečo sa čo robilo tak a nie inak. Nazeráme do minulosti. Skúma staré knihy, pýta sa informátorov, hľadí do minulosti, aby zachovala prítomnosť a informovanú budúcnosť. Mať opäť niečo z jej poznatkov a tentoraz v obrazovej podobe, poteší aj náročných, aj tých, ktorí reagujú na vizuálne informácie. Pripraviť takéto knihy si vyžaduje mnoho ľudí, modeliek, šiat, dobových krojov, prvkov, detailov a nepôjde o odfláknutú knihu, ale o knihu s dôrazom na detaily a možno aj regióny samotné.
Ľudský život sa odohráva v cykloch, ktoré sú oddávna, ba od vekov nemenné: narodenie, detstvo, mládenectvo a dievoctvo, svadba a napokon skon. V našom prostredí sa takýto kolobeh odohrával v rodine, kde žijú rodičia, vyrastajú deti, vnuci a dožívajú starí rodičia. Aby sa človeku ľahšie žilo, aby tieto zlomové okamihy i všedný deň rodina ľahšie zvládla a aby ich človek prekonával dôstojne, na to sa sformovali rituály, ktoré podčiarkujú slávnostný, zábavný i smútočný akt.
Okrem písaného slova, kde sú vysvetlené základné zvyky a rituály našich predkov viažuce sa k rodinnému životu, radosť z knihy umocnia i fotografie Martina Habánka. Text spolu s vizualizáciou každej životnej situácie je názornou ukážkou toho, ako sme žili v minulosti. Autentický ľudový odev, pracovný i slávnostný, je zachytený na fotografiách v jeho prirodzenom prostredí. Môžeme vidieť, ako sa obliekala nevesta na sobáš, ako sa upevňovala na hlavu svadobná parta, ako prebiehalo snímanie party a nasadenie prvého čepca po sobáši a množstvo ďalších životných situácií od narodenia človeka až po smrť.
0 komentárov