Categories: Kultúra

Temná história až po súčasnosť sa nám odhalí v knižnej novinke

Sú knihy, ktoré prekvapia obsahom, ale možno si ich už nebudeme pamätať. Táto kniha bude tou, ktorú nás prekvapí obsahom, ktorý je však o udalostiach smutných, nešťastných a tých, na ktoré by sa nemalo zabúdať. Mnohé záležitosti našich dejín nám priblíži tak, že budú jasnejšie a zostanú nezabudnuteľné. Kniha Miesta zločinu a tragédií – (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei)  nám totiž prináša viacero tém, ktoré považujeme za spoločenské tabu. Nehovoríme bežne o nehodách, popravách, šibeniciach a ani o čarodejniciach. O upíroch sa zväčša dozvieme niečo vymyslené v rámci hollywoodskej filmovej tvorby. Ale vedeli ste, že upíri sú v skutočnosti súčasťou našej vlastnej kultúry a až zo strednej Európy sa dostalo toto povedomie do kníh a filmu?

miesta zločinu a tragédií

Knižná novinka Temná stránka slovenského internetu nám približuje viacero temných tém, s ktorými bežne neprichádzame do styku. Šokujúco vyznieva určite téma čarodejníc a ich upaľovania.  Presnejšie ich upaľovania na námestiach v slovenských mestách, ktoré mali od kráľa výsady a mohli súdiť a popravovať. Boli to ženy z rôznych sociálnych vrstiev, ktoré boli súdené, no tie najchudobnejšie a najbezbranejšie končili v plameňoch v ukrutných mukách.

S čitateľom prechádza po rôznych miestach Slovenska. Na úplnom západe spomína dodnes identifikovateľné základy šibenice v Holíči, miesta v Skalici, miesto kde pri Kútoch stroskotalo lietadlo s takmer úspešným pilotom unikajúcim za železnú oponu, pranier v Prievaloch, obsiahne aj Bratislavu, Trnavu, Šamorín, do výraznej mieri spomína aj Krupinu, Banskú Štiavnicu a miesta na východe. Dávnou históriou však kniha nekončí. Témou popráv a šibeníc postupne prejde do dôb nedávnych, až do roku 1989, kedy bol trest smrti u nás zrušený vďaka politickým zmenám. Kniha pritom zachádza až do súčasnosti.

Aj súčasnosť je dostatočne nepokojná

Je prekvapivé, koľko leteckých nešťastí sa v našich dejinách odohralo, alebo sa nás týkalo. Nebol to len pád vrtuľníka prvej dámy, alebo len lietadlo M. R. Štefánika. Tých strojov bolo oveľa viac. Niektoré z nešťastí si pripomínajú pamätné cedule a pamätníky. Záchranárske vrtuľníky, ale aj tragédie spájané s tými, ktorí obetovali svoj život za záchranu iných, neboli výnimkou. Kniha letmo prechádza aj cez tragédie spojené s organizovaným zločinom. Uvádza známe vraždy a kriminálne činy, aké sa neodmysliteľne spájajú s našimi dejinami, alebo ich dokonca ovplyvnili. Prechádza až po tragédie na cestách, vrátane tých, ktoré sa odohrali len nedávno.

čarodejnice a miesta zločinu a tragédií

Celkom iný typ tragédií prežívali ľudia vysídlení z obcí, ktoré zaplavila voda Domaše, Palcmanskej Maše, Liptovskej Mary, Novej Bystrice a ďalších vodných nádrží, zásobární pitnej vody a zdrží budovaných pre vodné elektrárne. Kniha sa venuje osudom týchto miest a nevynecháva ani tie obce, ktoré zanikli z rozhodnutia úradov, alebo pre ich pochybenie tak, ako v prípade ekologických havárií a vážneho zásahu do zdravia a životov nič netušiacich ľudí. Kniha Tomáša Galierika Miesta zločinu a tragédií – (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei)  nás prevedie neobyčajnými miestami a bude to prechádzka, akú sme doteraz nemali. Po miestach temných, ktoré je nevyhnutné zachovať, pripomínať a pamätať na ne. Aby sa nezabudlo a aby obete spojené s takýmito miestami nezostali zabudnuté.