Tipy a triky

Krásny strom albízia poteší svojimi kvetmi: ako sa oň postarať?

V minulosti by sme si možno nič také nedovolili, no trendy v bežných slovenských záhradách sa podobne, ako teplotný priemer, menia. V súčasnosti si môžeme dovoliť pestovať aj rastliny, aké v minulosti bežné neboli. Albízia je jednou z nich. Subtropický okrasný strom je nazývaný aj ako perzský hodvábny strom.

Albízia ružová

Je príbuzný mimóze. Kým mimóza je známa tým, že jej listy sa zatvárajú po dotyku, albízia reaguje svojimi zložitým listom pripomínajúcim vzdialene papraď zatváraním listu. Deje sa tak večer, alebo pred veľkými búrkami. Okrasný strom má niekoľko variantov z ktorých je čoraz viac obľúbenejší novší vyšľachtený variant nazývaný tiež ako čokoládový. Vyznačuje sa krásnymi tmavočervenými listami.

Albízia, záhradný solitér, ktorý púta pozornosť

Albízia je presne ten strom, ktorý vynikne samostatne a akákoľvek návšteva u vás v záhrade ním môže byť očarená. Strom, o ktorom budete viesť rozhovory. Ideálne, ak ho máte zasadený na chránenom mieste obkoleseným zástavbou a teda mieste bez vetra a pôsobenia mrazov na korene a spodnú časť rastliny. Niekoľkoročný strom takto môžete ponechať aj bez zimovania. Ostatne, zimovanie nie je nijako komplikované. Keďže stromu pred zimou opadá lístie, je ho možné skladovať v nádobách v zimnej záhrade, alebo v priestoroch ako sú garáže a rôzne sklady, prípadne pivnice.

Počas vegetatívneho obdobia poskytuje príjemný tieň a jeho krásne kvety môžu kvitnúť počas celého leta. Dorastá do troch metrov, prípadne ak sa mu darí, presiahne veľkosť 5 metrov. Striháme ho len na záver jesene. Iné obdobie mu môže ublížiť. Najmä zásadný strih nie je odporúčaný. Mladé konáre striháme max o štvrtinu. Inak nebude mať dostatok priestoru na vyháňanie kvetov.

Albízia

foto: albízia ako dospelý strom, zdroj: zahradnici.sk

Jednotlivé druhy sa líšia farbami

Všetky albízie majú rovnaké listy aj podobné kvety. Zásadný rozdiel medzi druhmi tvorí len sfarbenie. Ako príklady je dobré uviesť tri bežné obľúbené a vo všeobecnosti dostupné druhy.

Koruna je dáždniková nesúmerná, môže byť pravidelná a kompaktná, ale aj nie. Jednokmenné rastliny sú bežné, no môžu sa rozdvojiť a roztrojiť kdekoľvek na kmeni. Na zimu je dobré priestor koreňov prekrývať vrstvou lístia, ak je rastlina vonku. Schopnosť odolávať mrazom je uvádzaná zväčša na hodnote -10°, je to totiž subtropická rastlina a naše končiny nie sú pre ňu prirodzené. Napriek tomu nám robí radosť v mnohých záhradách a aj niektoré kúsky už u nás naberajú naozaj úctyhodné rozmery. Ich kvety sú skrátka nádherné. Tie ružové chumáče nemajú veľa konkurencie. Nebýva napádaná škodcami, ba dokonca nevyžaduje žiadnu chémiu, ošetrenie, či procedúry týkajúce sa starostlivosti.