Cestovanie

Romantický ostrov Santorini ako ideálna svadobná cesta

Santorini je jedným z najznámejších relatívne malých gréckych ostrovov, ktorý obmýva Egejské more. Mnohí ho poznajú aj pod starovekým názvom Thira alebo Thora. Známy je svojou architektúrou v podobe bielych domčekov s modrými strechami, luxusom a nezabudnuteľným západom slnka. Ideálna romantická svadobná cesta! Aké miesta určite navštíviť?

 

5 najkrajších miest, ktoré netreba vynechať

Ak sa už rozhodnete navštíviť tento krásny ostrov, určite nevynechajte návštevu miest, pamiatok a zážitkov, ktoré tento ostrov ponúka. Nezabudnite vziať fotoaparát alebo mobilný telefón. Nebudete vedieť, či skôr fotiť alebo všetko sledovať naživo.

Mestečko Oia

Pri hľadaní najlepších pamiatok na Santorini sa najskôr zastavíme na severozápade ostrova. Nájdete tam najznámejšiu a najkrajšiu dedinu na ostrove: Oia. Malá rybárska dedina s prístavom láka na typické biele domčeky kostoly s modrými strechami a milých obyvateľov. Oia sa tiež považuje za najlepšie miesto na sledovanie západu slnka na Santorini.

Napriek popularite tohto miesta si Oia zachovala svoje kúzlo. V úzkych a kľukatých uličkách centra mesta nájdete malé obchodíky so suvenírmi a módnym oblečením, umelecké galérie a roztomilé kaviarne, taverny a reštaurácie. Dva biele veterné mlyny v západnej časti Oia sú symbolom dediny a veľmi obľúbeným motívom pohľadníc, ktoré ste už určite videli.

Hlavné mesto Fira

Hlavné mesto ostrova Fira je však tiež jednou z najkrajších pamiatok Santorini. Rovnako ako v Oii sa môžete tešiť na malé biele domčeky a typické modré strechy. Fira je však oveľa menej rustikálna ako Oia. Práve naopak: vo Firi je jeden elegantný butik za druhým a na každom rohu je luxusný hotel. Každý, kto si vždy chcel dopriať luxusnú dovolenku v Grécku, prišiel vo Fire na správne miesto. Pri prechádzke mestom sa vám vždy naskytne neuveriteľný výhľad na more a kalderu.

Výletné lode denne pristávajú v peknom prístave, odkiaľ potom turisti spoznávajú mesto. Ak sa chcete dostať z prístavu do mesta, musíte vystúpiť na 588 schodov schodiska Karavolades. Odporučil by som vám však, aby ste sa lanovkou vyviezli na Fira. Počas cesty si môžete vychutnať neuveriteľný panoramatický výhľad na hlavné mesto ostrova a kalderu.

Akrotiri

Ďalšia pamiatka na ostrove má prezývku „grécke Pompeje“. Je to jedno z najdôležitejších archeologických nálezísk na Santorini. Odhaduje sa, že mesto bolo postavené okolo roku 1620 pred Kristom. Zahrabaný pri sopečnej erupcii a objavený až v 20. storočí. K nálezom z miesta výkopu patria celé domy s prepracovanými nástennými maľbami, vázy, hrnce, nábytok a menšie postavy.

Asi 700 metrov od miesta sa nachádza dedina Akrotiri, podľa ktorej sú pomenované archeologické mestá. Pokiaľ ste v oblasti, nevynechajte návštevu dediny. Zaujímavá zrúcanina hradu, odkiaľ je krásy výhľad, či maják na úplnom kraji ostrova.

Červená pláž (Red beach)

Len kúsok od archeologického náleziska Akrotiri sa nachádza ďalšia atrakcia na ostrove Santorini, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Pravdepodobne viete, že existujú pláže s bielym, žltým alebo čiernym pieskom. Ale videli ste niekedy červenú pláž? Táto pláž sa po grécky nazýva Kokkini Ammos a je asi 200 metrov dlhá. Samotnú pláž tvorí jemný čierny a červený štrk, v pozadí sa dvíha strmá červená skalná stena, ktorá dodáva pláži jej jedinečnosť. Keďže pláž už nie je žiadnym tajomstvom, v sezóne tu môže byť poriadne rušno. Červená pláž sa nachádza asi 11 kilometrov južne od mesta Fira a je veľmi ľahké sa k nej dostať autom.

Čierna pláž (Black beach)

Na juhovýchodnom pobreží Santorini sa nachádzajú dve po sebe nasledujúce pláže, Perissa Beach a Perivolos Beach, ktoré v zásade tvoria jednu dlhú pláž, ktorá je známa čiernym sopečným pieskom. Minulé sopečné erupcie ostrov formovali a dali mu jeho charakteristické vlastnosti, vďaka ktorým sa z neho stalo špeciálne vyhľadávané miesto. Sopečná povaha Santorini je na jeho plážach evidentná. V letných mesiacoch sa po nej bez topínok neprejdete. Osviežujúca, krištáľovo čistá voda spolu s pôsobivou krajinou z neho vytvárajú jednu z najlepších a najobľúbenejších pláží na ostrove Santorini.

Pár praktických postrehov z ostrova Santorini

 • Ideálna návšteva ostrova je mimo turistickej sezóny, resp. mimo júla a augusta. V júni je nie len krásne teplé počasie, ale aj málo turistov. Hotelový bazén viete mať aj úplne pre seba.
 • Pocitová teplota je oveľa vyššia, ako ukazuje teplomer či aplikácia na telefóne, nakoľko sa hneď vedľa nachádza sopečný ostrov, z ktorého teplo doslova sála. Noci sú dosť veterné, ale stále teplé.
 • Ceny sú v porovnaní s tými slovenskými oveľa vyššie. Ak sa chcete najesť lacnejšie, odporúčam skvelé grécke reštaurácie mimo centra. Nevynechajte však aspoň jednu romantickú večeru s nádherným výhľadom na more, kalderu a západ slnka. Stojí to za to. Jedlo aj miestne vína sú úžasné.
 • Odporúčam si prenajať auto, aspoň na jeden deň. Cena sa pohybuje okolo 20 eur a k dispozícii ho máte na 24 hodín. Nakoľko ostrov samotný nie je veľký, za ten čas ho prejdete aj viackrát. Ďalšou vyhľadávanou atrakciou sú štvorkolky či skútre, s ktorými je parkovanie ešte jednoduchšie.
 • Personál a obsluha v reštauráciách je milá, priateľská a nápomocná.
 • Z centra mesta Fira jazdí miestny autobus do Oia a naspäť. Cena lístka na osobu sú necelé 2 eurá.
 • Ak cestujete počas pandémie a potrebujete antigénový test, jednoducho sa nechajte otestovať u ktorého koľvek miestneho doktora (napr. priamo v centre mestečka Oia). Cena antigénového testu je 30 eur na osobu. Potvrdenie s výsledkom dostanene prostredníctvom e-mailu.
 • Menšie obchody v mestečkách sú relatívne drahé. Využite preto možnosť prenajatého auta a zastavte sa v supermarkete Lidl, ktorý sa nachádza približne v strede ostrova.
 • Centrá miest ako Fira či Oia sú krásne, čisté a udržiavané. Zvyšok ostrova je trošku zanedbanejší a reálnejší.
 • V miestnych obchodoch so suvenírmi si viete nakúpiť nádherné darčeky a pamiatkové predmety.
 • Santorini je ideálna dovolenka vo dvojici, či už ako svadobná cesta, romantická dovolenka alebo miesto na zásnuby. Pre deti tam veľa možností a zaujímavých atrakcií nie je. Budú sa na ostrove nudiť.

O autorovi

Lucia - absolventka marketingovej komunikácie, žijúca v Nemecku a pracujúca v reklamnej agentúre. Miluje výzvy, cestovanie, písanie, pečenie, dobré jedlo a pútavé knihy.